ПЧЕЛА.МК
In eget sapien vitae massa rhoncus lacinia. Nullam at leo nec metus aliquam semper. Phasellus tincidunt, ante nec lacinia ultrices, quam mi dictum libero, vitae bibendum.
СЕ  ЗА  И  ОКОЛУ  ПЧЕЛИТЕ

Почетна

Форум

Пчелни производи

Опрема

Пчеларење

Лекарства

Календар

Контакт

 М а р к е т и н г

Македонија да развива апитуризам, порачуваат пчеларите

Скопје, 11 јули 2016 (МИА) – Задоволство кое ќе ве научи што е вистински мед, како се произведува и каде можете да го купите, е накратко идејата на апитуризмот за чиe развивање се залагаат македонските пчелари.

Тие порано велеа – „вистинскиот мед брзо кристализира, по тоа ќе го препознаете“. Но, денес предупредуваат дека веќе и фалсификуваниот ја има сосема истата особина. Толку е изверзирано неговото производство, што потрошувачите во никој случај не можат да направат разлика, ниту да забележат дека купуваат тегла полна гликозен сируп, освен ако не консултираат експерт.

Од една страна, тие се измамени, а од друга, се создава нелојална конкуренција која практично ги уништува сертифицираните, вистински производители.

- Во Македонија има многу квалитетни производители. Тие треба да имаат шанса да дојдат поблиску до своите купувачи, кои, пак, имаат право да знаат што консумираат, вели Нацо Јовчевски сопственик на пчеларската фарма Пчеларник БН, од битолско Дихово.

Според него, пазарот е полн со фалсификувани пчелни производи.

- Органските производители кои поседуваат сертификати за квалитет на медот се неконкурентни на пазарот, бидејќи фалсификаторите го нудат лажниот мед по многу ниски цени. Наместо корисни состојки, лажниот мед содржи само шеќер и нема никакви лековити својства. Сметаме дека нашите производи не се доволно заштитени од измами, нагласува Јовчевски.

Тој порачува, мед да се купува само од проверени производители кои пчелините семејства ги чуваат во чиста околина и не користат додатоци во нивната исхрана, а не од зелените пазари или по патиштата.

- Македонија треба да развива апитуризам, нешто што западните земји го негуваат подолго време. Преку апитуризмот, купувачите ќе се едуцираат каде да најдат вистински и квалитетен мед. Нашите села се идеални за рурален туризам, подвлекува Јовчевски кој се подготвува да почне туристички тури во неговиот пчеларник во Дихово и да го воведе словенечкото искуство - пчеларниците лоцирани во најчистите предели да бидат дел и од медицински туристички тури, за болни од астма.


Јовчевски има 150 пчелни семејства, а производството на мед, матичен млеч и полен веќе прераснал во фамилијарен бизнис. – Сепак е потребна поголема промоција, по примерот на многу од државите каде се развива апитуризмот. Сите кои ја сакаат природата да можат да дојдат во пчеларникот, да посетат работилници, да дегустираат вистински мед, да научат за производството, а ако сакаат и да учествуваат во дел од процесот, потенцира Јовчевски.

Произведува два до три тони мед годишно, но не може да извезува бидејќи се бараат најмалку над 20 тони. Ако се надмине проблемот со фалсификаторите на мед, пчеларството, вели, може да биде многу профитабилна дејност. За таа цел треба да се форсираат земјоделските задруги, бидејќи здружени, пчеларите ќе бидат поконкурентни на пазарот, а ќе можат да обезбедат и доволни количини за извоз.

- Пчеларството е добар бизнис за младите, може да се живее и да се заработи, но најважно е да се стави крај на нелојалната конкуренција. Најважно е што пчеларите секој ден се во природа, зашто пчели се одгледуваат во најчистите предели. Пчеларењето и консумацијата на чист мед го подобруваат здравјето, заклучува Јовчевски.

Јовчевски е член на Здружението за заштита на македонската медоносна пчела и член на президиумот „Макби“ поддржан од Слоу фуд.


Ова е web сајт кој ќе ве информира за сите информации што би требало да ги знае секој кој што се занимава со пчеларство или пак допрва планира да започне да се занимава со оваа работа. Многу информации на едно место. Информации кои нема да ги најдете на ниту едно друго место освен на овој сајт. Најнови вести за и во врска со пчелите и пчеларството... болести кај пчелите и лечење на истите, потребна опрема и ред други занимливости.

   Бидете во тек со сите информации кој му се потребни на еден пчелар. Бидете во тек со сите најнови информации кај нас и во светот во врска со пчелите и пчеларството. Едноставно бидете наш редовен посетител и точно и навремено информирајте се за сите најнови информации.

   Исто така испраќајте Ваши мислења, предлози, фотографии и се друго поврзано со пчеларство.


Пчелите ни даваат рецепт за долг живот


Ако сакате да си осигурате долг живот, би требало за пример да ги земете пчелите, покажува новото истражување. Експертите од Универзитетот во Аризона открија дека старите пчели можат успешно да го пренасочат процесот на стареење на мозокот доколку ги превземат обврските кои обично ги извршуваат младите пчели.

Од претходните истражувања дознавме дека кога пчелите ќе остарат остануваат во гнездото и се грижат за младите пчели, остануваат ментално компетентни, се додека се занимаваат со тоа, вели Гро Амдам, лидер на истражувањето.

-Сепак, по одреден период на негување, пчелите заминуваат повторно да соберат храна и повторно почнуваат забрзано да стареат.

Научниците открија дека процесот на стареење кај пчелите е сличен како кај луѓето.

По само две недели, нивните крила се оштетени, на телото нема влакненца и што е најважно, ги губат мозочните функции и способноста да учат нови работи, објаснува Амдам. Меѓутоа, штом на пчелите им е пружена можноста да се грижат за идните поколенија, сите функции значајно им се подобруваат.

Кога научниците ги споредиле мозоците на пчелите кои напредувале, го откриле протеинот Prx6 кој постои и во организмот на човекот и штити од деменција.

Можеби друштвените активности можат да помогнат нашите мозоци да останат млади, смета Амдам.

Интересно е дека и пчелите како и луѓето тешко се соочуваат со стресот, како и дека обично умираат по една недела помината во изолација, бидејќи се друштвени суштества.

Извор: Денешен весник


МАТИЧЕН МЛЕЧ


Се смета дека матичниот млеч е најсовршена супстанца во природата и најсилен биостимулатор, биоенергетик и имуномодулатор. Матичниот млеч е единствен природен производ кој има преку 150 биолошки активни состојки: ги содржи сите пет главни хранливи материи кои го изградуваат животот – белковини, масти, јаглени хидрати, витамини од групите B,витамин E и С, најважни минерали, ензими, коензими, 23 аминокиселини меѓу кои и осум есенцијални.

Посебното својство на матичниот млеч е во тоа што тој влијае на ниво на клетката, врши детоксикација, ја стимулира нејзината функција и нејзината делба. Матичниот млеч е единствен природен производ кој има способност да ги регенерира клетките, да ги обновува и подмладува. Го стимулира и растењето и развитокот на организмот и го успорува неговото стареење.

Матичниот млеч дејствува на сите делови на нашиот организам: на нервите, мозокот (концентрација, способност за паметење, учење, координација на движењето), го зајакнува имунолошкиот систем и ја зголемува отпорноста бидејќи биостимулаторите кои ги содржи ги поттикнуваат антителата и леукоцитите. Ја зголемува подвижноста и циркулацијата а со тоа поволно влијае на кардиоваскулаторниот и нервниот систем, го ублажува уништувањето на нервните клетки, го нормализира крвниот притисок, го забавува процесот на атеросклерозата, појавата на проширените вени, инфарктот, и го забрзува оздравувањето од веќе постоечките кардиоваскуларни заболувања.

Матичниот млеч ја стимулира работата на жлездите со внатрешно лачење и ги намалува ризиците за појава на многу болести. Дејствува на тиреоидната жлезда која го регулира метаболизмот и така помага во балансирање на метаболизмот. Ја обновува функцијата на панкреасот и потпомага во природното лачење на инсулинот, а ги санира и психичките пореметувања настанати од дијабетесот. Го нормализира хормонскиот статус кај жените и мажите и помага во отстранување на причината за стерилитет.

Како друга корисна функција е и поволното дејство врз работата на надбубрежните жлезди и лачењето на адреналинот, што влијае на зголемување на отпорноста на стресот и ги смалува последиците од истиот. Влијае на подвижноста на ‘рбетниот столб и ги намалува болките настанати со пореметување на ‘рбетниот столб. Го зајакнува нервниот систем и влијае на подобрување на психичката состојба и општото расположение. Ја забрзува детоксикацијата на организмот, ги санира последиците од радиоактивноста и ја подобрува општата виталност на организмот.

Матичниот млеч можат да го користат сите без разлика на годините и здравствената и психичката состојба, а посебно се препорачува на сите кои се изложени на умствени и физички напори и работат во екстремно тешки услови. Матичниот млеч тешко се чува: кога ќе се извади од кошницата трае само 48 саати, ако се стави веднаш во мед може да стои 7 дена, а потоа главните својства, т.е. неговата биоактивност се губи, но одредени својства може да се задржат и до година дена.

Заради сите овие својства кои ги има матичниот млеч научниците дури триесет години работеле на тоа да пронајдат начин како да се сочува матичниот млеч повеќе од 7 дена. Така Руската академија на науки во почетокот на деведесетите години успеала со посебен метод на лиофилизација да го одвои и сочува во облик на гранули со гарантиран рок на употреба до две години.

Автор: За Здравје


Македонскиот мед привлечен за јапонските компании


Компанија од Јапонија е заинтересирана за пласман на македонскиот мед на јапонскиот пазар. Неколкучлена делегација и сопственикот на компанијата „Јамада би фарм” Хидео Јамада вчера го посети Прилеп, заинтересирани да ја испитаат можноста за увоз на македонски мед во Јапонија.

Тие се задоволни и сакаат својот интерес да го прошират на другите пчелни производи, но и на лековити билки и растенија.

Според сопственикот на компанијата Јамада, македонскиот мед е природен и чист и се надева дека Јапонците ќе сакаат да го купат. Ќе се земат примероци од медот и од другите пчелни производи и ќе се анализираат во Јапонија.

Зафир Зафироски, претседател на прилепското здружение на пчеларите „Братстство” истакнува дека Македонија има лимитирано, но квалитетно производство на мед, зашто медот е еколошки чист. Од прилепскиот дел годишно се произведуваат околу 300 тони мед. Основен проблем на пчеларите им е е пласманот. Многу ќе значи, вели Зафировски, доколку се оствари соработката со јапонската фирма и да се овозможи извозот на медот на далечниот источен пазар.

Јапонската компанија постои од 1948 година и е со годишен обрт од 500 милиони долари.

Извор: denesen.mk


МЕДОТ КАКО ЛЕК


Како еден од најпознатите и најдобрите природни производи, медот има хранлива вредност, содржи витамин Б6, калциум, бакар, железо, манган, магнезиум, фосфор, калиум, натриум, цинк. Се поврзува со антиоксидансите и му помага на телото да ги апсорбира и да ги задржи калциум и магнезиум, кои го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Како лек

Многу култури го користат медот за медицински цели, а има докази дека медот  го одржува здравјето на човечкото тело и го чува во добра состојба во текот на целата година, велат научниците од Универзитетот во Орегон. Во некои ориентални култури медот се става во чај за намалување на лошиот холестерол. Ја олеснува болката во грлото, го поттикнува полесно варењето на храната и многу го користат за лекување на настинка, дијареа и гастритис.

Косата

Медот содржи природни супстанции кои ја прават бујна, и е многу корисна алатка за регенерација на сува и оштетена коса. Додавање мед на кој било препарат за вашата коса ја зголемува ефикасноста на овој препарат, затоа што медот ја омекнува косата и овозможува побрз продор на препаратот во неа. За да се   зголемат еластичноста и мекоста на косата, се меша мед со пакување за нега на вашата коса. Помешајте го со маслиново масло и вашата коса ќе добиете неверојатен сјај. Освен тоа ќе можете со леснотија да ја расчешлувате и да правите било каква флизура. А мешавината од мед и лимон може да се користи за природен сјај на косата, која притоа нема да се оштетува.

За кожа

Во древните култури било вообичаено да се користи медот за капење. Клеопатра мешала мед и млеко и се капеле во него за нејзината кожа да биде мека и кадифена а го  користела и за лицетозатоа што природно ја хидрира  кожата. Го мешала со ореви, со цел да направи пилинг, за да ги отстрани мртвите клетки од кожата. Кога медот се меша со сок од свежи кајсии се добива одличен лосион кој на кожата и го враќа сјајот. Помешан  со пченкарен скроб се користи за отстранување на бубулици и мали инфекции на кожата.

Антибактериско дејство

Медот природно ја намалува киселинтаа и ги убива бактериите кои можат да се населат во устата. Кога се меша со цимет, го елиминира лошиот здив, и се користи за лекување на благи болки во забот. Поради своите антибактериски ефекти, може да се користи за лекување на изгореници предизвикани од сонце, осип и други помали иритации на кожата. Исто така ја смирува кожата и е добар сојузник во борбата против стареењето. Добар е за лекување на рани, посекотини, помага при регенерирање на ткивото и ги намалува лузните.

                                    Внимавајте каков мед купувате


Освен вода, медот содржи и инвертни шеќери, сахароза, декстрин, минерали, витамини, хормони, јаболкова, лимонска, мравја, оцетна и килибарска киселина.

Сите видови мед не се исти по состав, вкус ниту пак по арома, па добро е при купувањето да се знаат некои правила.

Најпрвин треба да се препознае дали медот е природен и квалитетен, или пчелите го направиле од шеќерен сируп. Доволно е во медот да ставите чепкалка за заби и да ја кренете. Ако од чепкалката тече непрекината нишка, медот е природен. Ако нишката мед се прекинува, т.е. ако капе, подобро е да не го купувате.

Многумина избегнуваат да купат зашеќерен мед, сметајќи дека е вештачки. Ова е голема заблуда - природниот мед секогаш, порано или подоцна, се зашеќерува, особено ако стои на ладно. Во некои земји купувачите бараат исклучително кристализиран мед. Доколку тоа, сепак, ви пречи, медот повторно ќе стане течен ако теглата ја ставите во тенџере со вода која постепено ќе ја загревате (но никако над 36 Целзиусови степени).

Различните видови цветен мед, како што се багремовиот, сончогледовиот и слично, обично содржат околу 12 до 13 различни минерални состојки, додека мешаниот мед може да има и до 30. Медот со потемна боја е побогат со минерали, особено со железо, бакар и магнезиум.

Некои видови мед, како што се багремовиот и медот од жалфија, потешко се зашеќеруваат. Затоа, ако купувате поголеми количини кои треба подолго време да стојат, определете се за еден од овие видови.

Медот е производ што може со години да стои, но сепак може и брзо да се расипе - ако се чува неправилно. Бидејќи лесно впива влага, медот треба да се држи на суво место, во добро затворена стаклена тегла, во лимен или во емајлиран сад со чист капак. Без разлика за кој вид мед ќе се одлучите, важно е постојано да го имате вклучено во својата исхрана.

Извор: www.idividi.com.mk


ОКСАЛНА КИСЕЛИНА


  Оксалната киселина е откриена во 1776 година и во природата се наоѓа во многу билки. Најмногу ја има во какаото, чоколадата, кафето, јагодите, зрнесто овошје, мангото, компирот, цвеклото, спанаќот и тн. Оксалната киселина лесно се раствара во вода и како природен елемент се наоѓа во медот. Признаена е од Европската унија како препарат за “органско пчеларење“. Се користи во вид на спрејови, со испарување или со накапување. Најбезбеден начин на третирање е со накапување каде ефикасноста во пчелна заедница без легло е до 99%.

  Крлежот неможе да стане отпорен на oксалната киселина. Киселината ги оштетува органите за варење кај крлежот и тој умира од глад.

Слаткиот раствор на оксална киселина не е опасен за човекот под услов да се превземат заштитни мерки. Обавезно при работа со оваа киселина да се носи маска, заштитни наочари, нараквици и заштитно одело. При рака стално да се има поголем сад со вода за измивање ако по некоја случајност киселината дојде во допир со кожата.

  Накапувањето со сладок раствор (шеќет, вода и оксална киселина) дава одлични резултати во борбата со вароата. Се нанесува со поголем пластичен шприц со кој можеме да ја контролираме количината на раствор што ќе го накапаме.

  Растворот се спрема на следниов начин: се загрева 0.6л. вода на температура од околу 40 степени и се додава 0.6 кг. шеќер во кристал (со овој сооднос ќе добиете приближно 1л. Сируп). Откако ќе се растопи шеќерот се додава 35 грама оксална киселина во прав и се меша се додека не се растворат кристалите од киселината. Се накапува по 5 мл. на една улица со пчели. Растворот мора да е млак (околу 37 степени). Не смее да се заборави дека за време на припремата на растворот и третирањето на пчелите обавезно да се носи заштитна опрема. Најдобро време за третирање со оксална киселина е кога веќе нема легло во заедницата и температурата на воздухот е 0-10 степени.

  Досега не се приметени несакани ефекти на пчелите при третирањето со оксалната киселина освен ако процентот на киселина во растворот е поголем од пропишаниот при што доаѓа до слабеење на пчелната заедница.


ШЕЌЕРНО МЕДНА ПОГАЧА


од пчеларот Никола Симитчиев


-6-5,5 кг шекер во кристали

2 кг шекер во прав

-2 лажици лимонов сок (чашка за ракија)

-1-1,5 кг мед                                                                  

-1л.вода

Еве и еден рецепт што е попривлечен за пчелите поради медот.1 литар вода во поголем сад се става да се згрее.се стават 2 лажици лимонов сок (или вински оцет) се истура во садот 6 кг шекер во кристали.Се замешува од време на време и се чека смесата да почне да врие (да се пази да не загори). Се остава да врие десетина минути и се трга настреана од огнот.Се става 1 кг. мед и се меша 2-3 минути.Потоа се додава постепено со мешање 2 кг.шеќер во прав.Се меша додека не се добие густа маса односно оладена на едно 40 степени и потоа се пакува во ќеси.Во зависност дали погачите сакаме да се помеки или поцврсти се мења односот на медот со шеќерот во кристали.Ако се додаде плус мед се одзема од шеќерот за да се добијат точно 10 кг погачи.Останатото е до вас кој што ќе пробате да го припремите и секако да ме искритикувате


СЕ ПРЕВРТЕЛ КАМИОН СО 25 МИЛИОНИ ПЧЕЛИ


Во американската сојузна држава Јута се превртел камион со 25 милиони пчели, а министерството за земјоделство осмислувало план за нивно фаќање. Весникот „Desert News“ известил дека пчелите после несреќата ги нападнале возачот и совозачот на камионот, и дека тие биле префрлени во локалната болница поради давање на неопходната медицинска помош.

Властите ги советувале возачите да возат со затворени прозорци на делот од патот каде што се случил несаканиот инцидент.


ПЕЛЕТОВА МЕТОДА НА РОЕЊЕ


  Јас лично повеќе го применувам Пелетовиот начин на формирање ново семејство.Пчелите ми се обично зазимени на еден  ЛРспрат а појаките имаат одоздола Полумедиште(фарар).Кога семејството доволно ќе се развие(полн спрат со пчели и под рамки да се бесат млади) се тргнува сандакот настрана,без подницата која останува на старото место и на него ставаме нов спрат со 9 рамки.Ја наоѓам матицата  и со се рамка ја ставам во новиот спрат(Понекогаш  само матицата без рамка).Одозгора ставам Снелгрова преграда(обична поклопна со отвор од страната и да нема отвор за хранилка или истиот да биде затворен) и отворот да е од горната задна страна.Врз неа се става комплетно стариот сандак со се полумедиште (ако нема се става, може и медиште) и на местото од каде е извадена рамката со матицата се става празна рамка,може и со основа ако се додаде матица или матичњак(после 5-6 часа).Ако не додаваме матичњак самите пчели ќе направат  и по една недела најкасно 10 дена пожелно е да се прегледа семејството и да се остави само еден кој ти се бендисува(обично е најголемит и да е на долната ивица). Или доколку ви се во роев нагон ги чистите сите матичњаци освен еден и зависно од староста на матичникот по два три дена се чистат присилните матичници.После три  недели се проверува дали матицата се оплодила и дали несе во кругови.Ако е се во ред  може да се тргне едно од семејствата на ново место или пак да продолжиш да пчелариш со двојни семејства.Јас оваа метода ја користам за да го избегнам роевиот нагон и да ја сменам старата матица со тоа што од  долното семејство ја тргам старата матица и со помош на весник ги спојувам семејствата и Медно?п.с.Во оригиналната постапка наместо Снелгрова се користи Ханеманова решетка .Но од искуство  препорачувам да се користи преграда или како на сликите најлон-мушама под решетката за да едната матица не  загине.


КАКО ДА ИЗБЕРЕТЕ МЕД


Видот на медот зависи од билката од која е добиен. Пчелите собираат нектар, сок кој циркулира во секоја билка и во ебе ги носи сите елементи по кои медот ги добива епитетите на хранлив и лековит.

Ливадскиот мед се добива од нектарот на многу видови на полско и ливадско цвеќе како што се мајчината душица, детелината, здравецот, црниот слез, љубичицата, белиот босилек и слично. Ливадскиот мед е најзастапен на пазарот, има пријатен мирис и вкус, често со јака арома и брзо кристализира.

Медот од багрем кога е чист е речиси со белозелнкаста боја и пријатен вкус. Многу споро кристализира во вид на фини зрнца и тогаш добива млечно бела боја. Овој мед е добар за смирување и против несоница, а посебно ако се пие со соодветен лековит чај.

Медот од липа е жолт, жолтоцрвен или црвенкаст и има мирис на цвет од липа. Овој мед има силно антибактериско и антивирусно дејство, а конзумирањето се препорачува при грип, настинка, кашлица и бронхитис.

Планинскиот мед се добива од нектарот на тревата која цвета или жбуновите како капините, шумските јагоди и дивите малини кои растата на планинските терени. Овој мед обично има темна боја, специфичен мирис и вкус кој е пријатно горчелив.

Овошниот мед потекнува од нектарот на овошките кои цветаат како јаболките, крушите, сливите, кајсиите и праските. Овој мед има бледа боја, специфичен мирис на овошје и многу брзо кристализира. Сепак овој мед ретко се наоѓа во продажба бидејќи им се остава на пчелите за пролетен развој.

Шумскиот мед пчелите го произведуваат собирајќи медна роса. Бојата на овој вид мед варира од темносива, зеленкаста до бледоцрна. Има јак мирис и специфичен вкус, ретко кристализира и долго останува течен. Во однос на другите видови на мед, содржи многу минерални материи.

Сепак, без оглед на видот, медот е една од најздравите намирници. Кој вид ќе го одберете Вие зависи од Вашиот вкус.

www.pcela.mk/forum Илков Игор


Пчели прекинаа фудбалски натпревар


Фудбалски натпревар меѓу бразилските екипи Вила Нова и Гоиас бил прекинат по само половина час игра откако на теренот упаднале, верувале или не, рој пчели.

Стотиците пчели се собрале околу стативата на едниот гол, по што морале на терен да дојдат пожарникари.

Натпреварот сепак продолжил по успешната интервенција на пожарникарите и завршил со резултат од 2-2.

/www.kanal5.com.mk


  ВО ОХРИД НЕМАТ ПЧЕЛИ


               Со затоплувањето на времето на почетокот од пролетта се будат овошките, цвеќињата и инсектите. Околу расцветаните сливи, кајсии  и круши има облак од пчели кои со нивното пријатно зуење ја најавуваат плодната и родна година.                         

              Но вака беше се до минатата година. И оваа година е скоро исто како и минатите години па процветаа овошките и цвеќињата но една работа фали.

Фалат пчели.

Можеби обичните граѓани на Охрид не приметуваат но пчеларите приметуваат и тоа како. Во градот го нема пријатното пролетно зуење на пчелите.

Пчели фалат од повеќе причини но јас ќе спомнам неколку.

Една од причините е летното прскање на липите во централното градско подрачје против лисната вошка. Иначе лисната вошка е главен причинител за создавање на слаткиот сок на листовите кој поготово кај липите се појавува во поголема количина па така истиот капе од листовите. Прскањето се изврши кога липите најмногу лачеа од слаткиот сок со изговор дека кога капе ги валка колите на туристите и тие затоа не доаѓаат во Охрид.

Е сега да појаснам, тој сладок сок пчелите го обожаваат и неуморно го собираат. Откако ќе го преработат и складираат во кошниците, пчеларите го цедат како „шумски мед“ или мед од „медлика“. Значи прскањето се вршеше со сретството „АКТАРА“ кое поради неговата огромна токсичност е исфрлено од употреба од самите земјоделци и тоа пред многу години. По прскањето со ова средство инсектите а најмногу пчелите се трујат со денови. После ова прскање пчелните семејства останаа без пчели излетнички и како ослабени друштва беа зазимени со намалени шанси за презимување.

Втора причина се познатите болести кои ги напаѓаат пчелите а најчести се ноземата (проливот кај пчелите) и вароата (пчелниот крлеж). Ако на ова се додаде и ослабнати пчелни друштва, угинувањето на цели заедници е сигурна.

И како трета причина, која по мене е главна за исчезнувањето на пчелите во Охрид е новата болест која ги напаѓа и за која никој во светов не може да потврди што е причинител на истата. Нема симптоми, нема трагови на болест туку едноставно нема пчели во кошницата. Во кошницата има доволно мед, полен па и легло но пчели нема. Тоа би било исто како во една фамилија родителите да остават се во куќата, дури и сопствените деца и да заминат без трага. Вакво исчезнување се случува низ цел свет, не само во Охрид а причината никој засега не ја знае. На оваа појава работат тимови составени од светски научници но досега немаат откриено ништо.

Да биде појасно што се случува, поради снемувањето на пчелите на пример, во Америка минатата година производството на овошје е намалено за една третина. Општо е познато дека ако во еден момент ги снема пчелите на човештвото му остануваат уште четири години а потоа ќе изумре од недостаток на храна.

Сашо Апостолоски - pcela.mk


Трнинка (Prunus spinosa)


Бодликава грмушка која ги обраснува необработливите површини и каналите, а ја има и покрај патиштата. Во литературата има податоци дека расте во височина и до 4 метри, но досега немам забележано трнинки со толкава височина. Височината на трнинките во мојот крај е во просек околу 1,5 метри. Цвета во април и мај, со ситни бели цветови од кои пчелите собираат добра количина на полен и нектар. Поленот е со специфичен киселкаст вкус и арома. Од 1 ha површина обрасната со трнинки може да се добие и до 20 кг мед. Плодовите се во вид на ситни топчиња со темно-сина боја, се јадат, а при јадењето малку ја собираат (утрнуваат) слузницата на устата. Богати се со витамин C, танини, органски киселини и фруктоза. Се користат при лечење на проблеми со органите за варење, дијареја, како диуретик и лаксатив. Освен плодот, како лек се користат и коренот, кората од стеблата, листовите и свежите цветови.

автор: Горан Алексовски, пчелар


С Т Р Ш Л Е Н И


  И мојот пчеларник често е нападнат од стршни (посебно 2009 година, кога бев присутен на пчеларникот со тепалка за муви а во еден случај и со влечка - тепав по 50 до 100 стршни). Никако да остане време да ги барам низ шумата (а и што ќе барам кога наоколу пчеларникот има премногу дабова шума со стари стебла). На мојот пчеларник напаѓаат два вида, и тоа:

  1. Европскиот стршен (Vespa crabro) е жолто-црн, и и многу сличен на осата, но многу поголем. Припаѓа во фамилијата на оси. Гнездата ги гради во шупливи дрва, дрварници или слични запуштени места. Воглавно се храни со слатките сокови од овошјето, а многу често напаѓа и други инсекти, пак и пчелите.

  Овој вид е нејголем од фамилијата на оси, кој живее на подрачјето на Средна Европа. Матицата

достигнува до 35 мм, работничката помеѓу 18 и 25 мм, додека трутот помеѓу, 21 и 28 мм.

  Секоја година во пролет, оплодената женка која е единствена од минатогодишното семејство која презимила во скривалиштето, гради ново гнездо и никогаш не се населува во старото – минатогодишното.

  Одраснатите единки на стршенот најчесто се хранат со соковите од дврвјата и соковите кои ќе ги исцицаат од овошјето, како и со други слатки материи кои ќе ги најдат во природата. Развиено семејство на стршни, дневно во просек може да улови околу половина килограм инсекти. Тоа е причината што пчеларите ги доживуваат како штетници, бидејќи покрај останатите инсекти, ловат и пчели.

  Отровот на стршенот може да се спореди со тој на осата, но по составот не е ист, па дури и помалку е токсичен. Самото каснување на стршенот се доживува доста поболно него каснувањето на осата. Причината за тоа е што во отровот на стршенот поголем удел завзема неуротрасмитерот – acetilholin, супстанца која предизвикува чувство на печење. Покрај тоа, осилото на стршенот е подебело и подолго, пак продира подлабоко во осетливите слоеви на кожата, што резултира со чувство на поголема болка.

  2. Црн стршен – не знам како поинаку да го именувам (фотографија засега немам, но годинава ќе го фотографирам бидејќи истиот на пчеларникот го видов уште во месец март). Според големината е скоро ист како и европскиот, но е доста подебел и има изразито црна - сјајна боја (како да е лакиран). Инаку мислам дека овој е доста поопасен за пчелите.                                                                                                                                                                                                                       Еве и еден рецепт што е попривлечен за пчелите поради медот.1 литар вода во поголем сад се става да се згрее.се стават 2 лажици лимонов сок (или вински оцет) се истура во садот 6 кг шекер во кристали.Се замешува од време на време и се чека смесата да почне да врие (да се пази да не загори). Се остава да врие десетина минути и се трга настреана од огнот.Се става 1 кг. мед и се меша 2-3 минути.Потоа се додава постепено со мешање 2 кг.шеќер во прав.Се меша додека не се добие густа маса односно оладена на едно 40 степени и потоа се пакува во ќеси.Во зависност дали погачите сакаме да се помеки или поцврсти се мења односот на медот со шеќерот во кристали.Ако се додаде плус мед се одзема од шеќерот за да се добијат точно 10 кг погачи.Останатото е до вас кој што ќе пробате да го припремите и секако да ме искритикувате.

Почетна

Форум

Пчелни производи

Опрема

Пчеларење

Лекарства

Календар

Контакт

Брзи Вести

Линкови

Занимливости бззззззззззззз

Медоносни растенија